İMPLANTLARIN ÜZERİNE HANGİ TİP PROTEZLER YAPILIR

Tam dişsiz ağızlarda implant
Tam dişsiz ağızlarda implant

Tam dişsiz ağızlarda implant : Planlama yapılır iken öncelikle sabit protezler için ağız uygun ise sabit protez planlamasını değerlendirmek gerekir. Çünkü hastalarımızın en rahat tolere ettiği protez tipi sabit protezlerdir, Değişik vakalarda implant üzerine yapılacak protezin planlaması da farklılık gösterir. Ağızda var olan diş sayısı, Kemik miktarının yeterli olup olmaması, hastanın ekonomik durumu, hastanın yaşı gibi faktörlere bağlı olarak implant diş üzerine yapılacak protez için farklı planlamalar yapılır. Vakanın durumuna göre.

Tam dişsiz ağızlarda soldaki şekilde görüldüğü gibi 2-4 arası implant ile hastanın tam protezinin tutuculuğu artırılmak için kullanılabilir. Böyle bir uygulamayı seçme sebebimiz bazen daha  fazla implant  koyacak kemik olmadığı için sabit protez uygulamasına izin vermeyen vakalar olduğu gibi bazende hastanın isteği ile daha ekonomik bir çözüm olarak başvurulan bir yöntemdir.
Serbest sonlu vakalar adını verdiğimiz bir vakada 2 adet implant üzerine 3 -4 üyeli bir köprü yapılabilir.

İmplant fiyatları hesaplanırken neler dikkate alınır.

İmplant muayenesinde neler yapılır.

İmplant fiyatları pahalımıdır.

İmplant operasyonundan sonra hemen protezlerim takılırmı

Yandaki vakada tam dişsiz bir ağızda yeteri sayıda implant uygulanması sayesinde sabit protez yapılması gösteriliyor. Mümkün olan her vakada hastanın ağzından çıkartmasına gerek olmayan sabit protezleri tercih ediyoruz. Aşağıdaki şekilde ise daha ucuz bir çözüm olan hassas bağlantılı bir protez planlaması görülüyor.

Tam Dişsizlik Vakalarında

Yeterli sayıda implant ile tamamen sabit yapıştırılan bir köprü yapılabilir. Ancak bazen total protez ( tam damak ) kullanan hastalarda yeterli kemik miktarının olmaması yada daha ekonomik bir implant çözümü olması dolayısı ile simetrik olarak 2-4 implant yerleştirilerek hastanın kullandığı takıp çıkarılan protezin tutuculuğunu artırmak için implantlardan destek alan bir protez planlaması yapılabilir.

Tek Diş Eksikliğinde

Eksik dişin boşluğu etrafındaki dişlere dokunulmadan yalnızca bir adet İmplant dis yerleştirilir ve üzerine tek üye sabit porselen kron yerleştirilir. İmplant üzerine yerleştirilen Porselen kron içinde farklı alternatifler vardır. Zirkonyum alt yapılı bir kron Estetik diş hekimliği uygulamaları arasında en çok tercih edilen uygulamalardandır. Metal destekli bir porselen kaplama yapılacaksa Nikelsiz metal, titanyum alaşımlı metal gibi farklı alternatifler vardır.

Serbest Sonlu Vakalarda

Çekilen dişin boşluğunun arkasında diş yok ise serbest sonlu dişsizlik vakaları olarak adlandırılır. Böyle bir durumda boşluğun büyüklüğüne bağlı olarak 2 yada daha fazla implantın üzerine porselen köprü yapılır. Burada önemli bir nokta her diş için bir implant yapılması şart değildir.

Tam dissiz agizlarda implant

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS