sigara ve dişler
sigara ve dişler

Sigaranın zararları artık herkez  tarafından bilinmektedir.Sigara içenler ile içmeyenler arasındaki en önemli fark nikotinin ağız dokuları üzerindeki etkileridir. Bakteri plağı retansiyonuna zemin hazırlaması enfeksiyon riskini artırması ve yara iyileşmesini geciktirmek kanlanmayı azaltmak gibi etkileridir.

İmplant yapılması yada cerrahi operasyonlar gibi bazı tedavilerin öncesinde sigaranın bırakılması yada en azından belirli bir süre ara verilmesi tedavilerin başarısını artırmaktadır.

Sigara içenlerde oluşan nikotin lekeleri bakteri plağı oluşumu için uygun bir ortam meydana getirir. Bunun ağız hijyeni açısından olumsuz etkisi de  sigara içenlerin daha fazla özen göstermesi gerektiği anlamına gelir.

Sigara kullananların daha fazla ağız hijyenini sağlamak konusunda efor sarfetmesi gerekir. Eğer bir süre için ağız bakımını ihmal etseler bile nikotin lekeleri oluşur ve artık diş hekimi tarafından diş taşı temizliği ve polisaj yapılmadığı taktirde hasta bunu temizleyemez. Bu lekeleri çıkarmak için dişlerini sert fırçalayan kişilerde ise minede aşınma ve çizikler meydana geldiği için daha hızlı leke oluşumu meydana gelmektedir. Sigara içenlere özel satılan diş macunları aşındırıcı içerdiklerinden sürekli kullanılmaları halinde bunlarda dişlerde çiziklere ve hassas dişlere sebep olur. Bu yüzden kontrollü kullanımı önerilir. En sağlıklısı nikotin lekeleri oluştuğunda bir diş hekimi tarafından temizlenmesidir.

Daha fazla dişlerini fırçalamalı ve daha fazla gargara yapmalıdırlar. Yapılmadığı taktirde dişler üzerinde istenmeyen lekeler oluşacaktır. Bu lekeleri temizleyebilmek için sigara içenler için özel üretilen diş macunları vardır. Bu macunların özelliği aşındırıcı özellikleri daha fazla olmasıdır. Bunlar pasta cila yapar gibi dişleri temizlerler. Bu macunlar sürekli kullanıldığı takdirde diş üzerindeki mine tabakasını çizecek ve mine tabakasını aşındıracaktır. Bunun sonucunda çok daha hassas dişler oluşacaktır. Bu tip ürünleri sürekli kullanılması doğru değildir. Sigara içenler normal diş macunu kullanmalılar sadece arada sırada özel sigara macunlarından kullanmalıdırlar.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS