Porselen laminaPORSELEN LAMİNALAR

(Laminate veneer, Yaprak DişTırnak Diş, Lamina Porselen, Lamineyt, Lamine ya da lamina olarak da bilinir.)

ESTETİK DİŞHEKİMLİĞİNDE  FULL PORSELEN LAMİNALAR

İlk anda bakıldığında dikkati çeken özellikleriniz imajınız ile bütünleşir. Dış görünüşünüzü negatif etkileyen dişlerinizdeki kusurlar için en hızlı ve estetik sonuçlara ulaşılabilen ve dişlere en az müdahale ile yapılabilen bir yöntem olduğu için günümüzde bu kadar yaygın bir tedavi şeklidir   Porselen Lamina kaplamalar da ( Laminate venerlerde ) kullanılan sistem porselenden hazırlanan çok ince yaprakçıkların dişin sadece ön yüzeyine bonding ile yapıştırılmasıdır. Bu yüzden yaprak porselen adı da verilir.  Bu kadar basit anlatım ile ifade edilen porselen lamina, hasta ağzındaki işlemler çok kolay olmasına rağmen titiz bir tasarım ve laboratuar çalışması gerektirir.

Dayanıklılığı artırılmış porselenden imal edildiklerinden çizilmeye ve aşınmaya karşı dirençlidir ve renk değişimi olmaz, sigara lekesi ve bunun gibi lekeler mükemmel cilalı yüzeylerine tutunamaz. Gülüş tasarımı yapılan bir ağız için planlanan boy ve hacimdeki dişler laboratuardan geldiğinde ağızda yapılacak fazla bir işlem yoktur prova edildikten sonra bonding ile yapıştırılır. Hassas bir işlem olan bu yapıştırma işleminden sonra lamina çok büyük dayanıklılık kazanır ve yerinden sökülmesi çok zor bir hale gelir. Hatta her hangi bir sebeple sökülmesi gerektiğinde,  elmeas frez ile aşındırılması  bile gerekebilir.

Laminate kaplamalar yapıştırıldıktan sonra kendinizden emin bir şekilde gülümseyebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Önemli bir noktada şudur, gülüş tasarımı için ağızda köklü değişimler yapıldı ise, yeni duruma dudaklarınızın alışması için biraz daha zaman geçmesi gerekebilir. Dudak ve konuşma egzersizleri ile kısaltılabilen bıu süre 2-3 haftayı bulabilir.

Işık geçirgenlikleri mineninkine yakın olduğundan ağızda doğal dişlerden ayırd edilemez.

Laminalar Yapılırken Hangi Aşamalardan Geçilir

 • Dişlerin üzerinde eğer artıklar ve lekeler var ise temizlenir,
 • Bazen dişlere hiç dokunulmadan ve uyuşturmaya bile  bile gerek kalmadan hemen ölçü alınabildiği durumlar vardır. Örneğin diğerlerinden geride kalan bir lateral dişin yalnızca ön yüzeyine porselen lamina yapılacağından hiç bir aşındırma ya da kesim yapılmadan ölçü alınabilir.
 • Aşındırma yapılması gereken durumlarda ise 1mmden bile az  0,5- 0,7 mm civarında bir miktar kaldırılması yeterlidir.
 • Bu safhadan sonra dişlerinizin ölçüsü silikon esaslı bir ölçü maddesi ile en ince ayrıntısına kadar ölçüye aktarılır.
 • Laboratuara yollanan ölçüden alçı model elde edilerek burada asıl hassas çalışma başlar.
 •  İyi bir diş teknisyeni tarafından hazırlanmış bir lamina porselen rahatlıkla provada sorunsuz olarak yerine oturur.
 • Geriye son safha olan bonding ile yapıştırmak kalır. Resin esaslı bir malzeme olan bonding yardımı ile çok güçlü bir şekilde dişin ön yüzeyine yapıştırıldıktan sonra güvenle kullanabilirsiniz.

Laminalar Tırnak inceliğinde yapıldıklarından, porselen lamina restorasyonlar bu nedenle tırnak diş ve yaprak diş olarak ta bilinir.

Burada yine önemli bir ayrıntı da, dişleriniz aşındırılmadan önce eğer isterseniz dişinizin modelleri hazırlanarak bu model üzerinde prova amaçlı bir MOKAP adı verilen tasarım yapılıp form verilir ve bu tasarımı ağzınızda görmeyi talep edebilirsiniz. Başlangıçta böyle bir tasarımı ağzınızda görüp beklentilerinizi ona göre belirleyebilirsiniz.. Örneğin dişlerin boylarını uzatmak kısaltmak yada genişlikleri ile ilgili bu model üzerinden tasarım yönlendirilebilir. Bu model onaylandıktan sonra bunun aynısı porselenden yapılmış olarak gelir ve bir daha değiştirilmesine gerek kalmaz.

Diastema ve ayrık dişler, Full porselen laminalar sayesinde mükemmel bir uyum ile restore edilebilir. Porselen lamina fiyatları diğer klasik diş hekimliği tedavilerine göre biraz daha pahalıdır. Ancak ilk kullanılmaya başladığı yıllara oranla daha ucuz olduğu için daha sık uygulama alanı buluyor.

 

ESTETİK DİŞHEKİMLİĞİ VE PORSELEN LAMİNA

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS