Porselen Diş Fiyatları Neye Göre Belirlenir

porselen laminaPorselen Diş Fiyatları nı belirleyen bir çok faktör vardır. Bu Faktörler arasında

 • Porselen diş alt yapısında kullanılan metalin özelliği ( zirkonyum, değerli metaller, titanyum gibi )
 • Porselen dişleri yapan diş laboratuarının fiyatları
 • Bölgeler arasında da fiyat farkları fazladır : İstanbulAnkara, İzmirBursa gibi illerde farklı fiyatlar vardır. Hatta Aynı ilde bile farklı bölgelerde fiyat farklılıkları vardır. Örneğin Etiler, Nişantaşı gibi pahalı muhitler ile diğer bölgeler arasında da farklı porselen ücreti söz konusudur.
 • Zirkonyum porselen dişler, bilgisayarlı cad-cam ilemi yoksa manuel sistem ilemi yapıldığıda fiyat üzerinde etkilidir.
 • Laminate veneeer ( yaprak porselen ) ve diğer estetik diş hekimliği uygulamaları rutin uygulanan diğer tedavilerden daha pahalıdır.

Diş Hekimleri Odası tarafından yayınlan 2012 Rehber Tarife de ( 2012 Asgari Ücret Tarifesi ) porselen dişler için minimum fiyatı 230.66 tl olarak belirlenmiştir. Ancak bu fiyatın altında ve üzerinde ücretlerle karşılaşmanız mümkündür.

Sağlıklı ve beyaz dişler, gerek sosyal yaşamda gerekse iş dünyasında insanların dikkat çekmesini sağlayan birer estetik öğedir. Ancak herkes özgürce gülümseyebilecek kadar şanslı olmayabiliyor. Özgürce gülümseyebilmek için sağlıklı ve düzgün dişlere sahip olmamız gerekir. Bu bağlamda birçoğumuzun problemi genellikle ön dişlerde olmasına rağmen bazen de problem yıllar öncesinden hatta çocukluk yıllarımızdan kalmış eski dolgular olabiliyor. Yıllar öncesinin teknolojisiyle yapılmış bu eski dolgular konuşurken ya da gülerken kötü bir şekilde görünebiliyorlar. Her ne kadar inci gibi dişlere de sahip olsanız o siyah görüntü bir anda bütün görüntünüzü bozabilir.

Gümüş Dolgu ya da civalı dolgu adıyla da anılan Amalgam dolguların yerine  Estetik dolgu alternatifleri

Porselenden dolgu olur mu?
Eskiden çürük  diş tedavisinde, tek alternatif amalgam dolgu iken ( Gümüş dolgu )  kompozit ve porselen dolgular sayesinde estetik ve sağlamlık olarak çok güçlü dolgular yapmak artık mümkün. Porselen dolgular, iki seansta hazırlanır. İlk seansta alınan ölçü üzerinde laboratuar tarafından dolgu hazırlanır. Bu işlem estetik olduğu kadar sağlık açısından da başarılıdır. Günümüzde diş hekimliğinin geldiği son noktada bulunan bu teknoloji ile kalan diş duvarları korunarak dişlerin kırılması engellenmektedir.

Porselen dolgular ( Porselen inley ya da onley)   laboratuarda hazırlanan üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Kompozit  ( beyaz ) dolgulara göre, uygulandıkları diş ve komşu dişler ile daha fazla uyumludur. Bu, dolgunun ağız dışında laboratuar ortamında hazırlanma özelliğinden ve daha iyi doku uyum sahip olmasından kaynaklanır. Dişin kırık, çürük veya eski dolgulu kısmı uzaklaştırıldıktan sonra kalan sağlam bölümün ölçüsü alınarak laboratuara yollanır. Laboratuar ortamında, hassas bir teknoloji ile hazırlanan model, özel malzemeler sayesinde mükemmel estetik ve fonksiyona sahip dolgular elde edilir.

Porselen dolguların birden çok avantajı vardır;
* Yüksek derecede ESTETİK
* Metal görünmemektedir
* Dişe güçlü yapışma
* Renkleşmeme
* Dişi çürüklere karşı koruma
* Büyük kaviteler için en ideal çözüm
* Uzun Ömürlü

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS