Diş Eti Estetiği

Diş eti estetiğiDiş eti estetiği : Estetik diş hekimliği kusursuz bir gülümsemeyi hedefler. Bunun için teknolojinin getirdiği bir çok yenilik sayesinde mükemmel estetiği yakalamak günümüzde daha kolaydır. Zirkonyum kaplamalar ve laminate veneerler bu amaca hizmet eden çok başarılı estetik diş hekimi tedavilerindendir. Kusursuz gülümsemenin önemli bir ayrıntısı da Diş Eti estetiğidir.

Güzel bir gülümsemeyi oluşturan yalnızca dişler değildir. Gülümseme bir harmoni içinde olduğunda ancak güzel olabilir. Bunlar diş şekli ve yüze uyumuyla başlasa da, dişlerin ve çenenin birbiri ile kapanışı, çenelerin ve burnun bunlarla uyumu, dudak ve dişetleri bu harmoniyi oluşturan parçalardır.

Pembe Estetik

Pembe estetikDiş eti estetiği ile ilgili düzeltmeler söz konusu olduğunda yapılacak operasyonlar sorun yaratan duruma göre değişir. Bazı vakalarda büyümüş dişetlerinin yada gülümsediğinizde fazla görünen diş etlerinin alınması gerekir. Bazı vakalarda ise diş etlerine ilave yapılması gerekir.

Sağlıklı ve estetik görünümlü diş etleri için öncellikle pembe renkli, hafif portakal kabuğu gibi hafifi pütürlü bir yüzeyi olan ve kanamasız diş etleri gereklidir. Eğer bu kıstaslara uymuyor ise örneğin, kanamalı ve kızarık dişetleri söz konusu ise, herhangi bir tedaviye başlamadan önce diş etlerinin sağlıklı görünümü için tedavi edilmesi gerekir. Gingivektomi ile diş etlerine form verilir. Şekil olarak ise gülümseme anında ön orta dişin tepe noktalarındaki sınırdan dudağa hafifçe dokunan ve diğer dişlerle belli bir ideal forma uygun şekilde yerleşmiş dişetlerini anlarız. Dişlerin form ve diziliş olarak mükemmel sıralanmasına rağmen dişetlerindeki düzensizlikler bazen gülümseme anındaki ahengi bozarak kötü bir görüntüye yol açabilir.


Dişeti Düzeltmesi  | Full Metalsiz Porselenler

Kimi vakalarda ise hem dişeti hemde dişlerin sıralanmaları ile ilgiili sorunlar mevcuttur. Böyle durumlarda yapılacak tedavilerden sonra alınacak sonuçlarda yüz güldürücü olmaktadır. Dişeti estetiği söz konusu olduğunda bazen çok küçük düzeltmeler bile çok tatmin edici sonuçlar ortaya çıkarablir.

 

Eğer diş etleri çekilmişse dişeti grefti konularak kaybedilen dişeti seviyesini yeniden sağlanmasına çalışılır. Bu operasyon estetik açıdan olduğu kadar sağlıklı diş etleri içinde gereklidir. Bu operasyondan önce etyolojik sebepler araştırılmalıdır. Soruna nelerin sebep olduğunun tespit edilmesi olayın tekrarlanmasını önlemek açısından önemlidir.

Özetle rastlantısal olarak estetik sonuçlar almak mümkün değildir. Ağız detaylı incelendikten sonra yapılacak operasyonlar belirlenir. Diş etlerinizin de sağlıklı ve simetrik görüntüsü temin edilmedikçe yapılacak en mükemmel protetik restorasyonlar bile tatmin edici sonuca ulaştıramayabilir.

Porselen Diş

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS