Lamine porselen yaptırmaya karar vermiş bir hastanın öncelikle en ince ayrıntısına kadar beklentileri öğrenilir. Neden lamine porseleni tercih ettiğinin belirlenmesi önemlidir. Çünkü yapılacak olan tasarıma yön verecek olan birincil faktörlerden birisidir. Renk seçimi, dişlerin büyüklükleri ile ilgili beklentileri gibi ayrıntılar hasta dosyasına kayıt edilir. Ağzın fotoğrafları alınması ilk ve son halini hastanın görmesi açısından idealdir.

Lamina diş
Lamina diş

İlk seansta hastadan bir ağız ölçüsü alınır ve bu ölçü üzerinde bir model hazırlanır.Hazırlanan model daha sonra hasta ağzında gösterilerek lamine porselen bittiğinde nasıl bir sonuçla karşılaşacağını görmesi sağlanır. Bu şekilde bir yöntem uygulanarak başlanırsa hasta lamine porselenleri bittiğinde ne gibi bir sonuçla karşılaşacağını bilerek tedaviye başlar. Ve bu model üzerinde eğer var ise beklentilerini anlatarak nihai protezinin nasıl bitirileceği konusu netleştirilmiş olur. Örneğin dişlerin uzunluğu ve genişlikleri ile ilgili olarak karar verilir.

Lamine  porselen nasıl yapılır?

Ağızdan alınan ölçü diş teknisyeninin laboratuarına yollanır. Burada sert bir malzemeden bir model hazırlanır ve tekrar diş hekimine yollanır. Bu model hasta ağzına yerleştirilerek gösterilir ve onay alındıktan sonra bu modelin aynısı porselenden imal edilir.

Öncelikle dişlerde çok az miktar aşındırma yapılır. Bu nerdeyse bir lens kalınlığında olan lamine porselenin geleceği yer kadardır. Yaklaşık 0,7 ila 1mm lik bir aşındırma dişin sadece ön yüzeyine yapılır. Bu senasta ağızdan alınan ölçüyü diş hekiminiz , diş laboratuarına yollar buradan 3-4 gün sonra lamine porselen bitmiş ve cilalı olarak gelir. Eğer önceden model yapılarak hastanın onayı alınmışsa bu lamine porselenler direkt olarak bonding vasıtası ile çok güçlü bir şekilde yapıştırıır.

En fazla 1 hafta sürecek olan bir tedavidir.Yaprak porselen adı ile de bilinir.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS