KANAL TEDAVİSİ

Kanal tedavisi
Kanal tedavisi
Kanal tedavisi ve  safhaları.

Kanal Tedavisi dişinizi çekmekten kurtarabilmek adına yapılan bir tedavidir. Kanal tedavisinin başka bir alternatifi olan tedavi yoktur. Bir çok nedenle kanal tedavisi yapılması gerekebilir. En sık rastlanan sebep büyük çürükler neticesinde pulpanın yani dişin sinirlerini içeren kısmın etkilenmesidir. Hasarlı pulpa çıkarılıp özel yöntemlerle dişin kök kanalları dezenfekte edilip doldurularak dişin cansız olarak ağızda tutulması işlemidir. Sinirleri alınan diş yine eskisi gibi fonksiyon görmeye devam edecektir.

Genelde dişin ağrısı geçtikten sonra insanlar tedaviyi ihmal ederler. Halbuki akut durum atlatıldıktan sonra diş bir müddet ağrı yapmaz ancak bu sorunun bittiği anlamına gelmez.. Bir süre sonra yeniden ağrı başlayacaktır . Hatta bazı durumlarda nekroz olmuş diş akut alevlenme döneminde hastanın yüzü kısa sürede şişer.

Bu şekildeki cansız diş ağrı yapmasa bile o haliyle ağızda bırakılamaz. Çünkü burada mikropların barınıp üremesi için çok uygun bir ortam oluşur. Bu alandaki mikroorganizmalar kan yolu ile vücudun her alanına yayılabilirler.

Kanal Tedavisi uygun bir anestezi ile yapıldığında hasta için ağrısız bir tedavidir. Ancak kök boylarının tespit edilip genişletildikten sonra doldurulması işlemi diş hekimi için çok hassas bir işlemdir. Tedavinin başarısı da bu hassas çalışma ile yakından ilgilidir. Kanal tedavisinin başarısız sonuçlanmasına sebep olabilecek bir takım zorluklar vardır. Bunlar arasında, eğri kanallar, ulaşılamayan yan kanallar, farklı kök anatomisi gibi bir çok etken vardır.

Kanal tedavisi size kaybedilecek bir dişi yeniden kazandırır. Diş çekilmesi durumunda buraya yapılacak implant lardan daha doğal, daha estetik, daha sağlıklı, daha uzun ömürlü ve güvenli bir tedavi şeklidir. Üstelikte implant tedavisine göre daha ucuz bir tedavidir. Başarılı yapılmış bir kanal tedavisi çok uzun yıllar size hizmet edecektir. Bu süre içerisinde dişin çürük dolayısı ile zayıflayan kron kısmının kırılarak dişin kaybına yol açmaması için dişin porselen kron ile kaplanması ömrünü uzatacaktır.

KANAL TEDAVİSİ              PORSELEN DİŞ FİYATI          PORSELEN DİŞ

 

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS