Dişeti hastalıkları
Dişeti hastalıkları

Dişeti Hastalıkları : Ağız ve diş sağlığı için günde en az 2 kez ve en az 2 dakika dişleri fırçalamaz isek dişler üzerinde bir plak oluşur. Bu plağa bakteri plağı adı verilir ve üzerinde çok çeşitli mikro organizmaları barındırır. Bakteri plağı eğer düzenli fırçalama ile dişlerin üzerinden uzaklaştırılmaz ise üreyen bakterilerin ürettiği asitler hem dişleri çürütür hem de diş eti iltihabına sebep olur. Zamanında uzaklaştırılmayan bakteri plağı diş taşına dönüşürse Diş Hekimi tarafından profesyonel aletlerle Diş Taşı temizliği ( Tartar Temizliği ) yapılması gerekir. Dişeti hastalıkları ile bakteri plağı ve diş taşları arasında yakın ilişki vardır. Diş etleri ve çevre dokularda yıkım meydana getiren periodontal hastalıklar çoğunlukla ağrısız ilerlediğinden hasta da şikayetler oluşmaya başladığında çoğunlukla Dişeti hastalığı ilerlemiş olur. Bunun önüne geçmek için 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolleri gereklidir. Bu kontrollerde rutin yapılan işlemlerden olan Tartar temizliği esnasında eğer ağzınızda periodontal sorunlar başlamışsa diş hekiminiz sizi uyaracaktır. Böylelikle Diş eti hastalığı ilerlemeden zamanında müdahale edilebilir.

Diş taşı oluşumu tükrüğün etkisi ve beslenme alışkanlıklarına  bağlı olarak kişilerin %99 unda diş taşı oluşumu olur. Tükrüğün etkisi kıvamı ile yakından ilgilidir. Koyu kıvamlı bir tükrük var ise çok daha kolay taş oluşumu meydana gelir.

Belirli periyotlarla temizlenmeyen diş taşları çoğunlukla dişeti çekilmelerininde sebebidir ( Bazen hatalı diş fırçalama da diş eti çekilmesine sebep olabilir. Periodontal hastalıklar çok ilerlerse kemikte de harabiyet meydana gelir.

Çene kemiğinin iltihaplanması nedeniyle kemik erimeleri oluşur. Dişlerde destek doku kaybına sebep olacağı için, dişlerde sallanma meydana gelir. Çok ileri vakalarda dişler kendiliğinden bile düşecek kadar zayıf kalır.

Günde en az 2 kez diş etlerinden dişlere doğru fırçalanması ve diş diş eti sınırındaki bakteri plağının uzaklaştırılması gereklidir. Akşam yatarken ve sabah kaltığınızda dişlerinizi fırçalamak ve düzenli kontroller sizi bu zararlardan korumak için gereklidir.

Diş eti hastalıkları

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS