Diş Kırılması Diş Kırılması

Dişin yerinden çıkması

Diş sert bir darbe gibi bir sebeple yerinden fırladıysa neler yapmalısınız : Öncelikle diş bulunup en kısa süre içerisinde diş hekimine ulaştırılır ise diş hekiminiz gerekli önlemleri aldıktan sonra dişi yerine özel tekniklerle tutturabilir. Reimplantasyon adı verilen bu yöntem kendi dişinizin yerine implante edilmesinden ibarettir. Splint adı verilen işlem ile diş yerinden hareket etmeyecek şekilde yandaki dişlere tutturularak beklemeye alınır.

Yerinden fırlayan dişinizi Diş hekimine götürürken nelere dikkat edilmeli,

Diş eğer kontamine olmadıysa yerine oturtularak hekime en kısa sürede ulaşılması en doğrusudur. Toz toprak gibi maddeler ile kontamine olduysa süt yada serum gibi bir sıvı ile yıkanarak derhal hekime ulaştırılması gerekir . Temizlemek ve yıkamak için dikkat edilmesi gereken bir noktada , Dişin kök yüzeyinden tutulmaması gerektiğidir. Dişin yalnızca kron kısmı dediğimiz ağızda görünen kısmından tutun. Eğer var ise iyine serum süt gibi bir sıvı içerisinde yada dil altında diş hekimine götürebilirsiniz. Alkol ile temizlemeyi asla düşünmeyiniz.

Daimi dişler hangi sebeplerden dolayı yerinden çıkabilir?

Konumuzda anlatılan dişin bir darbe ile  yerinden çıkması durumunda yapılması gerekenlerdir.  Eğer zaten sallanan bir dişiniz kendiliğinden yada  darbe ile çıktıysa burada anlatılan konu bu değildir. Çünkü sallanan dişin yerinden çıkması kemik desteğinin kaybolması neticesinde olduğundan reimplantasyonu mümkün değildir.

Periodontitis adı verilen diş eti iltihabı neticesinde dişler sallanmaya başlamış ise zaten çok küçük bir travma bile bazen yerinden çıkmasına sebep olabilir. Bu tarz diş kayıplarının önüne geçmek ise periodontolojinin konusudur ve ancak hastalığın erken dönemlerinde müdahale edilebilirse dişler kurtarılır.

Diş Kırılması

Darbe eğer diş kılması na sebep olduysa en kısa zamanda diş hekiminize ulaşmaya çalışın eğer bulabiliyorsanız kırılan parçayı götürmeniz faydalı olabilir. Bazen bonding yardımı ile kırık parça restore edilebilir. Eğer kırık büyük ise dişin pulpası yani siniri açılmış olabilir. Böyle bir durumda kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

Dişin yerinden çıkması

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS