Diş Eti Morlukları Tedavisi

Diş eti morlukları
Diş eti kenarındaki morluklar.

Diş hekimliğinde uzun yıllardır kullanılan metal desteklli porselen köprüleri olan hastalar, seneler geçtikçe dişetlerinde çekilme oldu ise morarmalardan ve dişeti kenarlarında grimsi gölgelerden şikayet eder.

Dişeti çekilmeleri yüzünden porselen kaplamaların alt yapısını oluşturan metal görüntüsü ortaya çıkmış olabilir. Bu şekilde dişetlerinde görünen koyu renklenmeler ve morarmalar hatta diş eti kanaması oluşur. Böyle bir sorunun çözümü için dişetlerinin tedavisi yapıldıktan sonra, ağızdan yeni ölçü alarak ağzın son durumuna uygun yeni Zirkonyum kaplamalar yapılabilir. Zirkonyum kuronlar ya da Full Porselen Kuron yapılması sorunu çözecektir. Burada önemli bir konu yeni yapılacak köprülerde veya tek kuronlarda basamaklı kesim tekniği uygulanması yerinde olacaktır.

Basamaklı kesim : Kron kenarlarının dişetleri ile en mükemmel uyuma sahip olduğu diş kesimi tekniğidir. Tam dişetleri seviyesinde dişlerde bir basamak prepare edilir. Yapılacak olan porselen kaplamalar tam bu basamağın üzerine oturacağından dişetleri ile ilgili bir rahatsızlığa meydan vermez. Ayrıca bu kesim tekniği bakteri plağı oluşumuna izin vermemesi açısından diğer klasik uygulamalardan çok daha hijyeniktir.  Eğer bu tekniğe göre hazırlanmamış dişlerden ölçü alınarak protezleriniz bitirildi ise , dişeti seviyesinde kaplamaların kalın olan kenarları dişetlerini itecek ve buna bağlı olarak da morarmalar meydana gelmiş olabilir. Sorunun en mükemmel çözümü basamaklı kesim tekniği uygulanarak hazırlanan metalsiz kronlar olan Zirkonyum Dişler veya Full Porselen Kaplamalar gibi estetik diş hekimliği uygulamalarıdır.

Kole bölgesi dediğimiz dişeti sınırında bıçak sırtı şeklinde sonlandırılan kesim yapılırsa metal,opak ve porselenin kalınlığı dişetlerini iteceğinden kılcal damarlardaki kanlanma bozulur ve dişetlerinde morarma ve kanama meydana gelir. Ödemli bir görüntü alan dişetleri dokunma yada fırçalama ile bile kanar.

Özetle sorunun çözümü için : Eğer sorunlu kaplamalar var ise çıkartılır. Geçici dişler hazırlanır, Dişetleri tedavi edilir bu esnada hastanın geçici dişleri ağzında olacağından estetik ve fonksiyon açısından rahatsızlık vermez. Diş kesimlerinde düzeltmeler yapıllır ve basamaklı kesim yapılır. Yeni kaplamaları hazırlanması için laboratuara yollanır.  Tercihan metalsiz kronlar olan Full Porselen Jacket ve Zirkonyum Diş yapılması uygun olacaktır. Bu kaplamaların doku dostu olması ve alerjik olmaması dişetleri üzerinde olumsuz bir etki yaratmaz.

 

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS