Diş Eti İltihabı
Diş eti İltihabı

Diş etleri ‘nden kaynaklanan sorunlar ilk belirti olarak dişeti kanaması ile kendini gösterir. Bu ilk belirti Gingivitis adı verilen başlangıç Diş Eti İltihabı nın ( diş eti hastalıkları ) ilk habercisidir. Bu safhada iken tedavi edildiğinde kalıcı hasar bırakmadan iyileşir ve  dişeti iltihabı da geçecektir. Ancak tedavi edilmeyip ilerleyen vakalarda periodontal yıkım meydana gelir. Artık meydana gelen bu hasar geri dönüşümsüzdür. Bundan sonra yapılacak tedaviler hastalığın ilerlemesine yöneliktir. Örneğin kemik erimesi meydana geldiyse geride kalan kemik miktarını korumaya yönelik tedaviler yapılır. Diş taşları varsa temizlenir. Tartar temizleme adı da verilen bu tedaviyi takiben dişetlerindeki iltihabi karakterdeki doku toparlanmaya başlar. Bazı vakalarda Diş Eti Küretajı ya da diş eti ameliyatı gerekir. Flap operasyonu adı verilen operasyon ile hastalıklı dokular ve iltihaplı dokular temizlenir.

Ağzımız sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve bir çok mikro organizmaya ev sahipliği yapar. Eğer yeterli derecede ağız hijyenine dikkat edilmez ise Diş eti iltihabı oluşması kaçınılmazdır. İlk belirtisi deminde söylediğimiz gibi dişeti kanaması olan dişeti iltihabına erken müdahale edilir ise daha derin dokulara ilerlemeden sorun çözülür.

Başlangıçta görülen gingivitis tedavi edilmeyip, Periodontal hastalık ( diş eti hastalıkları denmektedir ) meydana gelirse yalnızca diş etleri ile sınırlı kalmaz kemik ve diğer çevre dokularda zarar görür. Kemik erimesi demek dişi saran destek dokularını kaybetmesi demek olduğundan zamanla yıkım artarsa dişler sallanmaya başlar. Ağız kokusu ve Ağızda kötü tad ve kendiliğinden bile kanayan dişetleri ilerlemiş diş eti iltihabı belirtileridir.

Bu tarz periodontal sorunları  var olan ağızlarda yapılacak en basit tedavi tartar temizleme olup, bu tedavi ile periodontal hastalık ortadan kalakabilir. İleri vakalarda ise cerrahi tekniklere başvurulur. Diş etleri ile ilgili uzmanlığını yapan diş hekimlerine periodontolog adı verilir. Dişeti ile ilgili Cerrahi girişimler periodontologlar tarafından yapılır.

Enfeksiyonlu bir dişe bağlı diş etlerinde ve yüzde şişlik başka bir konuda anlatılmıştır.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS