Ağız kokusu - halitozis
Ağız kokusu nedenleri

Ağız kokusunun nedenleri

Dünya üzerinde görülme sıklığı o kadar yüksektir ki her 4 kişiden 3 ü ağız kokusundan şikayetçidir. Ağız kokusu sosyal ilişkileri etkileyen ve kişinin özgüvenini de sarsan bir rahatsızlıktır. Toplumda görülme sıklığı oldukça yüksek olan bu rahatsızlık, en büyük oranda ağızdaki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Diş taşları, büyük çürükler, kötü planlanmış kron kenarları gibi bir çok ağız içi faktörden kaynaklanabilen bu şikayetler, çoğunlukla sorun giderildiğinde ve iyi bir ağız bakımı ile ortadan kaldırılabilir.

Ağız kokusu toplumda oldukça sık karşılaşılan bir durumdur ve bazen hasta kendisi rahatsızlığın farkına varır bazen ise çevresindeki yakınlarının uyarısı ile tedaviye karar verir. Sorun ağız içindeki problemlerden kaynaklanıyor ise çözümü oldukça kolaydır. Diş hekiminiz sorunları ortadan kaldırdığında ağız kokusu da ortadan kalkar.

Oran olarak çok az bir bir kısmı ağız kaynaklı olmayan Halitozis olarak karşımıza çıkar. Bu oran yüzde 10 – 13 civarındadır. Yani yüzde 90 a yakın bir kısmı ağız kaynaklıdır.

Ağız dışı kaynaklı Halitozis sebepleri :

* Üst solunum yolu enfeksiyonları, Özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda,
* Şeker hastalarında nefeste aseton kokusu duyulur. Hatta bu spesifik koku bazen diş hekimleri tarafından farkedilip hastanın diabetik açıdan muayenesini isteyebilir.
* Karaciğer ve Böbrek yetmezliği
* Ağız kuruluğu da ağız kokusuna sebep olur. Vücutta çözülmeye başlayan yağ ve proteinlerin yıkılmaya başlaması neticesinde ortaya çıkan yan ürünler ağızda kötü koku oluşturur.

Oruçlu olmak, diyet , açlık, alkol, sigara ve bir çok etken rol oynar.

Sabahları kalktığınızda ağzınız kokuyorsa, bunun çok basit bir sebebi vardır. Geceleri ağızdaki tükrük salgısı çok azaldığından, tükrüğün ağzı yıkama etkisi azalır dolayısı ile mekanik olarak ağızda daha rahat tutunabilen mikro organizmalar ve ürettikleri metabolizma artıkları bu kötü ağız kokusunun sebebidir. Bunun önüne geçmeniz kısmende olsa mümkündür. Gece yatmadan önce çok iyi bir ağız bakımı, diş ipi kullanımı ve dilin fırçalanması mikro organizma sayısını azaltıp, bakteri plağını ortadan kaldıracağından sabah kalktığınızda şikayetlerinizin azaldığını göreceksiniz.

Yemeklerden sonra dişlerin ve ağızda var ise takıp çıkarılan protezlerin çıkarılarak detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bir çok vakada görülmüştür ki ağıda var olan eski köprülerin çıkartılması bile ağız kokusunun geçmesi için yeterli olmaktadır. Böyle bir durumda basamaklı kesim yapılarak ardından porselen dişlerin yenilenmesi neticesinde hastanın şikayetleri tamamen geçer. Tüm ağız içi sorunlar giderildiği halde halen sorun var ise sistemik hastalıkların detaylı bir şekilde araştırılması gerekir.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS