Ağız gargarası Ağız gargarası yapmak ağız hijyenine katkı sağlıyormu ?

Ağız gargarası tek başına yeterlimidir ?

Dişlerin ara yüzeylerindeki artıkları temizlemek için ağız gargarası yapmak etkili bir yöntemdir. Ancak asla diş fırçalamanın ya da diş ipinin yerini tutmaz.. Eksta bir yöntem olarak ağız hijyenini sağlamanıza yardımcı olabilir. Her zaman profesyonel ağız gargarası şart değildir. Normal su ile de etkili bir şekilde diş aralarını temizlemeye yardımcı olarak gargara yapılabilir.

Ağız gargarasını yutmanızın süreklilik arz etmediği sürece bir zararı olmaz.

Unutmamak gerekirki gargara, diş ipi kullanımı ve düzenli olarak günde 2 kez dişlerinizi fırçalamanın yerini tutmaz.

Sigara içenlerde ağız bakımı

Sigara kullananların ağız hijyenini sağlamak konusunda daha fazla efor sarfetmesi gerekir. Eğer bir süre için ağız bakımını ihmal etseler bile nikotin lekeleri oluşur ve artık diş hekimi tarafından tartar temizliği ve polisaj yapılmadığı taktirde hasta bunu temizleyemez.. Diş taşları ve bakteri plağı diş eti iltihabına sebep olur. Bu lekeleri çıkarmak için dişlerini sert fırçalayan kişilerde ise minede aşınma ve çizikler meydana geldiği için daha hızlı leke oluşumu meydana gelmektedir. Sigara içenlere özel satılan diş macunları aşındırıcı içerdiklerinden sürekli kullanılmaları halinde bunlarda dişlerde çiziklere ve hassas dişlere sebep olur. Bu yüzden kontrollü kullanımı önerilir. En sağlıklısı nikotin lekeleri oluştuğunda bir diş hekimi tarafından temizlenmesidir. Diş taşı temizliği  sonrasında polisaj yapılarak sigara lekeleri de yok edilir.

Daha fazla dişler fırçalanmalıdır ve daha fazla gargara yapmalıdırlar. Yapılmadığı taktirde dişler üzerinde istenmeyen lekeler oluşacaktır. Bu lekeleri temizleyebilmek için sigara içenler için özel üretilen diş macunları vardır. Bu macunların özelliği aşındırıcı özellikleri daha fazla olmasıdır. Bunlar pasta cila yapar gibi dişleri temizlerler. Bu macunlar sürekli kullanıldığı takdirde diş üzerindeki mine tabakasını çizecek ve mine tabakasını aşındıracaktır. Bunun sonucunda çok daha hassas dişler oluşacaktır. Bu tip ürünleri sürekli kullanılması doğru değildir. Sigara içenler normal diş macunu kullanmalılar sadece arada sırada özel sigara macunlarından kullanmalıdırlar.

Lamine diş     Porselen köprü     Porselen diş fiyatları

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS